HomeGalleryПрашања/ОдговориРегистрирајте сеВлез
ОВОЈ ФОРУМ НЕ ПРИМА НОВИ ЧЛЕНОВИ И Е ВО ФАЗА НА ЗАТВОРАЊЕ, ЗАТОА ВЕ МОЛИМЕ ДА ОТИДЕТЕ НА НОВО ОТВОРЕНИОТ ФОРУМ НА ЛОКАЦИЈА: http://elektronika-mk.net/, ТАМУ МОЖЕТЕ ДА СЕ ЗАЧЛЕНИТЕ И ДА УЧЕСТВУВАТЕ ВО ИЗРАБОТКАТА НА ПОКВАЛИТЕТЕН ФОРУМ ЗА ЕЛЕКТРОНИКА, СО НОВИ СОДРЖИНИ И РЕШЕНИЈА НА ПРОБЛЕМИТЕ ОД ПОВЕЌЕ ОБЛАСТИ НА НАУКАТА, БИ БЛАГОДАРИМЕ ЗА РАЗБИРАЊЕТО!

Share | 
 

 Автоелектроника

Go down 
АвторПорака
DarkoR
Нов член
Нов член


Број на мислења : 10
Локација : Skopje
Registration date : 2008-12-14

ПишувањеПредмет: Автоелектроника   Сре Фед 11, 2009 2:19 am

Vo princip denes e mnogu lesno da se napravi dobra audio konfiguracija vo svojot avtomobil,samo sto za toa ima eden mal problem-treba malku poveke pari. Pogolemiot predizvik e "napravi sam" sistemot i se razbira pravilnata montaza koja e mozebi isto vazna kolku i kvalitetot na uredite.
Istoto vazi i za avtoalarmite (da ne gi spomenuvam ispraznetite akumulatori i izgoreni instalacii)

Dokolku ve interesira nesto okolu montazata na avtoaudio,alarmi i centralni bravi slobodno prasuvajte
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
didy
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 30
Age : 56
Локација : Veles
Registration date : 2009-01-10

ПишувањеПредмет: Re: Автоелектроника   Сре Фед 11, 2009 10:39 pm

здраво

ме интересира дали има 100% сигурен и добар аларм за кола?
Зошто комшиите од исток го развлуваат и најновиот модал за 24часа.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
BorceBT
Администратор
Администратор


Број на мислења : 631
Локација : Битола
Registration date : 2007-04-20

ПишувањеПредмет: Re: Автоелектроника   Чет Фед 12, 2009 12:44 am

Па комшиите нема да знаат да го средат алармот едино ако си го направиш сам Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
gladiator
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 18
Registration date : 2008-11-17

ПишувањеПредмет: Re: Автоелектроника   Чет Фед 12, 2009 2:35 am

zdravo dali mozes da mi kazes kade mozam da kupam evtini motorcina za centralna brava i dali imas nekoja sema za izrabotka centrala brava
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
DarkoR
Нов член
Нов член


Број на мислења : 10
Локација : Skopje
Registration date : 2008-12-14

ПишувањеПредмет: Re: Автоелектроника   Чет Фед 12, 2009 10:22 pm

Najprvin da odgovoram na prvoto prasanje. Za zal siguren alarm nema. Sum rabotel i so kineski alarmi i so ekstremno skapi alarmi no site si imaat slabi tocki. Najbitnoto spored mene e kolku alarmot ke gi zadrzi losite momci vo nivnata namera i dali ke gi obeshrabri. Vo nekoj od narednite postovi ke pisam od sto se sostojat funkciite i blokadite na alarmot i kako da ja napravite najednostavnata no za mene najefektivna blokada na palenje.

Za vtoroto prasanje okolu centralnata brava-otprilika isti se motorcinjata sto gi prodavaat servisite i na avto-pazar(osven cesni isklucoci) taka da mozes da biras, ili ako mozes nabavi gi vo nekoja od sosednite zemji kade se poevtini.
Za centralnoto e biten tipot na voziloto i kako funkcioniraat postoeckite bravi t.e. nivniot mehanizam-ako se dvizi lesno togas bilo koe motorce ke vrsi rabota.Sema ti treba od modulot za zaklucuvanje ili za ozicuvanje vo voziloto?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Devil©
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 362
Age : 26
Registration date : 2008-02-13

ПишувањеПредмет: Re: Автоелектроника   Саб Aвг 29, 2009 12:59 am

ај сега јас нешто да кажам, пишувајте македонски со македонска подршка КИРИЛИЦА ( ако не знаете како : http://electronics.discutforum.com/forum-f11/topic-t441.htm )

Мене ме интересира дали за да работи алтернаторот на колата треба од акумулаторот да му иди струја до него
односно
дали ако нема или е истрошен акумулаторот алтернаторот ќе работи без проблем

_________________
Ништо не е бесконечно, се' има почеток и крај

http://tinyurl.com/lm6kvf

Користете копче „Измени“ не пишувајте пост под пост.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Darko
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 8
Registration date : 2009-07-26

ПишувањеПредмет: Re: Автоелектроника   Нед Aвг 30, 2009 3:08 pm

Алтернаторот во принцип се состои (грубо кажано), од динамо и стабилизатор. Спрема тоа не му е потребен акумулаторот за да работи. Но тоа не е нормален режим на работа.
Од искуство знам дека возилото мозе да работи и без акумулатор но алтернаторот тогаш се преоптоварува и големи се шансите да изгори. Алтернаторот е предвиден да го дополнува акум. а не да биде главен извор на напојување.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Devil©
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 362
Age : 26
Registration date : 2008-02-13

ПишувањеПредмет: Re: Автоелектроника   Нед Aвг 30, 2009 6:40 pm

добро знам дека треба да го надополнува и дека колата може да работи и без акумулатор
но незнам каде точно слушнав дека за да работел убаво алтернаторот му требало акумулатор иначе немало да создава енергија.
Па ми беше прашањето дали навистина треба акумулатор или не .
позз

_________________
Ништо не е бесконечно, се' има почеток и крај

http://tinyurl.com/lm6kvf

Користете копче „Измени“ не пишувајте пост под пост.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Darko
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 8
Registration date : 2009-07-26

ПишувањеПредмет: Re: Автоелектроника   Нед Aвг 30, 2009 11:13 pm

Алтернаторот може да создава енергија и без акумулатор дефинитивно. А како сто велиш и самиот- за да работи убаво му треба акумулатор.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
BorceBT
Администратор
Администратор


Број на мислења : 631
Локација : Битола
Registration date : 2007-04-20

ПишувањеПредмет: Re: Автоелектроника   Пон Сеп 14, 2009 12:54 pm

Во грешка сте, алтернаторот е ЕДИНСТВЕНИОТ извор на енергија додека работи моторот и според тоа нема да изгори ако нема акумулатор (го откачите) додека работи моторот дури и ќе му биде полесно (немора да го дополнува акумулаторот). Друга грешка ви е тоа што алтернаторот НЕ ПОЧНУВА ДА СОЗДАВА СТРУЈА САМ ОД СЕБЕ и мора прво да биде побуден од 12V на роторот (роторот е електромагнет а не е како динамото со магнети перманентни). Значи, и да го завртите моторот (курбла) без акумулатор нема да го запалите (освен ако имате фичо или воксваген од старите што се со динамо). Исто така ако ги оставите светлата запалени и ви се потроши акумулаторот скроз (да не свети ни контакт) на туркање нема да запалите бидејќи немате 12V 3А (толку троши роторот) за да почне алтернаторот да произведува струја и мора да ја палите на кабли. Значи, алтернаторот мора прво да има 12V 3А побудни и после тоа кога ке произведе поголема ампеража сам себе може да се побудува и да работи без акумулатор.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Darko
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 8
Registration date : 2009-07-26

ПишувањеПредмет: Re: Автоелектроника   Вто Сеп 15, 2009 12:49 am

Во право сте за алтернаторот дека сам од себе не може да почне да создава струја-но во горниот одговор мислев на веке стартувано возило, зошто за старт на возилото се користи акумулаторот а кога ке се стартува возилото почнува да врти алтернаторот и да создава струја во содејство со акумулаторот.

Второ не може да збориме за ЕДИНСТВЕН туку за ПРИМАРЕН извор на напојување, а тоа е акумулаторот-зошто сите големи потрошувачи во возилото ги снабдува акумулаторот а алтернаторот го дополнува. (пр. Анлансерот кој влече струи од 20-30А, средните и долги светла, или некое јако појачало)
Заради тоа постои опасност алтернаторот да прегори кога работи сам без акумулатор.

Трето грешка сте дека со испразнет акумулатор не може да се стартува возилото со буткање- имам стартувано барем дваесетина возила така. Исклучок од ова е кога некоја келија на акумулаторот е пробиена.
Најголем проблем кај новите возила е што се полни со елктроника па таа знае и да не проработи на пониски напонски нивоа или да се активира имобилизаторот на палење
кој празниот акумулатор или принудното палење го препознава како саботажа на возилото.[/u]
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
BorceBT
Администратор
Администратор


Број на мислења : 631
Локација : Битола
Registration date : 2007-04-20

ПишувањеПредмет: Re: Автоелектроника   Сре Сеп 16, 2009 2:12 am

Алтернаторот го дополува акумулаторот дури и кога се вклучени големите потрошувачи значи дека тој ја снабдува целата потребна струја и плус го дополнува амумулаторот, значи е единствен извор во тој момент (кога работи моторот). Иначе на постарите коли кога ке се откачеше акумулаторот се исклучуваше една жица што носеше струја на реглерот и без реглер алтернаторот креваше многу висок напон и имаше можност да пробијат диодите што се во алтернаторот. На новите возила (после 1990) алтернаторот е со вграден електронски реглер кој не дозволува да се зголеми напонот над 14V и да нема акумулатор така да мислам дека е сигурно да се исклучи. Се разбира дека ќе нема добро пеглање на напонот (сепак актернаторот е трофазен генератор) меѓутоа не би требало да прегори. П.С. Анласерот на палење влече минимум 100А.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Darko
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 8
Registration date : 2009-07-26

ПишувањеПредмет: Re: Автоелектроника   Сре Сеп 16, 2009 3:07 am

Прегорувањето ми е практично проверено (за жал) на мое возило.
Пред многу години имав фиќо на кое му прегоре акумулаторот па поведен од истиве побуди,го возев цел ден само на динамо и како резултат-прегоре се-и динамото и реглерот. А додека работев во сервис за аларми ми се случи најбрзото прегорување на алтернатор- на suzuki sfift, и тоа за нецели 100м поминати без акумулатор.
Затоа никако не препорачувам возење без акумулатор (освен во крајна нужда)
Поздрав
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
BorceBT
Администратор
Администратор


Број на мислења : 631
Локација : Битола
Registration date : 2007-04-20

ПишувањеПредмет: Re: Автоелектроника   Вто Сеп 29, 2009 12:21 am

Хммм, па може пробиле диодите напонски, да бидејќи акумулаторот му делува како кондензатор на алтернаторот а без кондензатор може да има пикови со повисок напон.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Автоелектроника   

Вратете се на почетокот Go down
 
Автоелектроника
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Македонски Форум за Електроника :: Практична електроника - Дизајн и креирање :: Автоелектроника-
Отиди до: